کالیگرافی چیست؟

هنر یکی از ابعاد زندگی بشر است؛ بعدی که به نظر می‌رسد با زندگی یکایک ما گره خورده است. به هر طرف که نگاه می‌کنیم، جلوه‌ای از هنر را مشاهده خواهیم کرد. حتی طبیعت نیز با هنر مانوس است و فرزندان خود را به زیباترین شکل ممکن به وجود آورده است. 

کالیگرافی یا خوشنویسی یکی از انواع هنر است که پس از به وجود آمدن خط وارد دنیای ما شد و آن را دگرگون کرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با این هنر منحصربه‌‌فرد آشنا شوید.

واژه‌ی کالیگرافی (Calligraphy) به معنای هنر زیبانویسی است. این واژه ریشه‌ی یونانی دارد و از دو بخش کالوس (kallos) به معنی زیبا و گرافاین (graphein) به معنی نوشتن تشکیل شده است. واژه‌ی کالیگرافی به دانش درست‌نویسی شکل کلمات نیز گفته می‌شود.

کالیگرافی بیش از ۳هزار سال قدمت دارد. شاید بتوان تولد این هنر را با برخورد اولین جوهر به کاغذ پوستی مصادف دانست. بسیاری اولین کالیگرافی را متعلق به چینی‌ها می‌دانند و بسیاری دیگر معتقدند که رومی‌ها مخترع این سبک نوشتاری بوده‌اند. 

با این وجود در یک مورد توافق وجود دارد و آن هم این است که کالیگرافی در اواسط قرن پانزدهم و پس از ورود صنعت چاپ به اروپا به‌صورت مجزا مورد استفاده قرار گرفت. درواقع در این دوران، بین دست‌نوشته‌‌های معمولی و سبک‌های خاص نوشتاری تمایز ایجاد شد.

مطالب دیگر

اصول کالیگرافی مدرن چیست؟

انواع کالیگرافی چیست؟

سبک‌های مختلف کالیگرافی چیست؟

کالیگرافی چیست؟